Kodlama ve sıkıştırma algoritmalarına göre nitelendirilen birçok resim formatı vardır. En çok karşılaşılanları ise RAW, BMP, GIF, JPEG, PNG, PDF, PSD'dir diyebiliriz. Bu yazıda anlatılan uzantılar dışında PSB, DCM, DIC, PCX, PXR, TGA gibi resim formatları da vardır. 

1. RAW:.

İngilizce’de ham, olmamış anlamında olan Raw, dosya uzantısı olarak işlenmemiş görsel veya ses dosyası anlamındadır. Dijital SLR fotoğraf makinelerinde çekilen fotoğraflar bu formatta olduğu için düzenlenmesi daha kaliteli sonuçlar verir. Kayıplı sıkıştırma yapmaz ve ISO/ASA ile enstantane ve diyafram bilgileri içerir

2. BMP:

En temel resim formatıdır. Windows işletim sistemi için Microsoft, PCX formatını geliştirerek oluşturmuştur. 16 ve daha fazla renk kaydedebilen ve herhangi bir sıkıştırma yapmayan, oldukça hızlı ve boyut olarak hafızada fazla yer kaplayan bir formattır. Windowsta Paint programının desteklediği dosya formatıdır. 

3. GIF (Graphics Interchange Format):

Internet üzerinde yaygın olarak kullanılan bir format olup az sayıda renk içeren (1 ve 8 bitlik) dokümanlarda oldukça iyi sıkıştırma sağlar. Buda resmin hızlı görüntülenmesini doğrudan etki eder. Animasyonlarda zamanlama ve farklı boyutlardaki resimleri bir arada tutma desteği ile saydam renk tanımlaması ve farklı katmanlarda çalışabilmesi gibi üstünlükleri vardır. LZW isimli sıkıştırma algoritması kullanmaktadır. 

4. PDF (Portable Document File):

Adobe firmasının geliştirdiği bu dosya uzantısı Taşınabilir Dosya Uzantısı anlamındadır. Acrobat programı ile düzenlenip Adobe Reader programı ile kolaylıkla açılabilir. Photoshop’ta  yapılan tasarımlar baskıya gönderilirken genellikle bu formatta gönderilir.

5. EPS (Encapsulated Postscript):

Vektör ve piksel tabanlı görüntüler için kullanılan formattır. Çoğunlukla matbaacılar tarafından kullanılır. QuarkXpress, Adobe Photoshop, Illustrator, Corel Draw vb. programlarda kullanılırlar. 

6. JPEG (=JPG (The Joint Photographic Experts Group)):

Gerçek renk değerini içeren bir sıkıştırma formatıdır. Görüntünün algılanması için çok gerekli olmayan detayları atarak sıkıştırma yapılmasından dolayı kayıplı formatlar arasında yer alır. Kaybedilen detaylar hiçbir şekilde getirilemez. 256 ve daha fazla renk kullanan resimler için idealdir. Dolayısıyla daha az renk içeren uygulamalarda kaliteyi düşürür ve boyutunda değişme gerçekleştirmez. 24 bit True Color uygulamalarda resim kalitesinde gözle görülür kayıplar meydana gelmektedir. Megabyte olan resim boyutlarını duruma göre rahatlıkla kilobyte seviyelerine düşürür.

7. PSD:

Photoshop uygulamalarına özel bir formattır. Çok sayıda alfa kanalı, path ve layer,’ı destekleyerek, ikili dosya, indekslenmiş renk, RGB, CMYK, LAB biçimlerinde çalışmaya olanak sağlar. Çalışmaya yönelik kullanılır, dosya transferine pek olanak sağlamaz.

8. TIFF (Tagged Image File Format):

Farklı işletim sistemleri ve uygulamalar arasında kayıpsız ve esnek bir dosya yapısı sağlayan çalışmalar için kullanılan formattır. Bu format, RGB, CMYK, LAB gibi tüm renk birimlerini destekler. Pek çok sıkıştırma algoritmasıyla birlikte sık olarak LZW sıkıştırma algoritmasını da kullanmaktadır. Bu formatı kullanan resimler, herhangi bir uygulama ortamına alındıklarında, görüntünün ve zeminin renk değerlerini azaltma ve değiştirme olanağına izin verirler. Çok sayıda alfa kanalı desteklemektedir. JPG’e göre hafızada daha fazla yer kaplamaktadır.

9. PNG (Portable Network Graphics):

48 bitlik True Color desteği olan formattır. Kayıpsız Wave Table sıkıştırma yöntemini kullanır. Şu anda mevcut olmayan kayıpsız gerçek renk ve saydamlık bilgilerini içeren resim kalitesini internete taşımayı amaçlar. Bu saydamlık bilgileri alfa kanalında saklanmaktadır. 

'resim formatları', raw, jpeg, jpg, gif, eps, pdf, psd, tiff, 'resim uzantıları', 'graphics interchange format', 'portable document file', png, 'true color desteği', ali osman gökcan grafik, ali osman hoca grafik ve animasyon, ali osman gökcan grafik dersi, resim dosyası formatları, resim dosyaları

 

 

Powered by Ali Osman Gkcan 2014 - All Rights Reserved.