image desc

HOŞGELDİNİZ

image desc

Analitik Yöntem & Euler Metodu

Analitik Yöntem & Euler Metodu

Bu çalışmada adi diferansiyel denklemlerin çözümünde kullanılan analitik yöntem ile Euler

Photoshop CS6 Araçları-3

Photoshop CS6 Araçları-3

Photoshop araçları anlatımımızın son makalesine gelmiş olduk Serinin diğer yazılarına ulaşmak için siteye göz atabilirsiniz.

Photoshop CS6 Araçları-2

Photoshop CS6 Araçları-2

Uzun bir aradan sonra bir başka Photoshop araçları anlatımında birlikteyiz. Yoğunluk nedeniyle biraz geç kalmış olsam da bundan

Veri Madenciliği ve Veri Ambarı

Veri Madenciliği ve Veri Ambarı

Büyük miktardaki veriler içerisinden önemli olanlarını bulup çıkarmaya Veri Madenciliği denir. Veriler üzerinde çözümlemeler yapmak amacıyla

Photoshop CS6 Araçları-1

Photoshop CS6 Araçları-1

Merhaba. Bu yazıda sizlere Photoshop açalarından (tools) bahsetmek istedim. Photoshop araçları oldukça fazla olduğundan  

OR Kapısının YSA Uygulaması

OR Kapısının YSA Uygulaması

Herkese merhaba. Yapay sinir ağları (YSA) Serinin 4.makalesi olan bu çalışmada OR  probleminin hem örneksel işlemlerle

YSA ile 2 Bilinmeyenli Denklem

YSA ile 2 Bilinmeyenli Denklem

Daha önceki örneklerde yapay sinir ağlarında sinüsoidal fonksiyonOR, XOR, AND problemlerinin matlab kodları vardı. Bu çalışmada ise iki

İş planı nedir, nasıl hazırlanır?

İş planı nedir, nasıl hazırlanır?

Zaman zaman hepimiz kendi işimizi kurmak istemiş ve bu doğrultuda hayaller kurmuşuzdur. Tabii ki bir işi hayalden gerçek hale dönüştürmek için

YSA ile Hava Sıcaklığı Tahmini

YSA ile Hava Sıcaklığı Tahmini

Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları (YSA) ile hava sıcaklığının tahmini yapılmıştır. İleri beslemeli yapay sinir ağları modeli kullanılmıştır.

Matlab Nedir? Ne işe yarar?

Matlab Nedir? Ne işe yarar?

Tüm bilgisayar kurtlarına merhaba J Matlab nedir, neler yapılabilir, nerelerde kullanılır, matlab nasıl bir programdır gibi soruların cevabını yazmaya çalıştım.

YSA ile XOR Uygulaması

YSA ile XOR Uygulaması

Tekrar merhaba herkese. Karşınıza çıkma ihtimali olan Matlab'da Yapay sinir ağı uygulamalarını paylaştığımı söylemiştim.

CCTV nedir?

CCTV nedir?

CCTV Nedir? : CCTV “Closed Circuit Television” baş harflerinden meydana gelmiştir. CCTV teriminin Türkçe karşılığı "Kapalı Devre TV İzleme Sistemi"dir. 

Harmonikler ve Nonlineer Elemanlar

Harmonikler ve Nonlineer Elemanlar

Harmonikler, genel olarak nonlineer elemanlar ile nonsinüzoidal kaynaklardan herhangi birisi veya bunların ikisinin sistemde bulunmasından

YSA ile AND Problemi

YSA ile AND Problemi

Yapay sinir ağları meraklılarına ya da benim gibi yapay sinir ağızedelere merhaba. Bu çalışmada AND probleminin hem örneksel işlemlerle hem de toplu işlemlerle yapılan Matlab uygulaması

Sinüsoidal Fonksiyonun YSA Uygulaması

Sinüsoidal Fonksiyonun YSA Uygulaması

Merhaba arkadaşlar. Yapay sinir ağları dersinde başıma bela olan ve bir türlü hakkında döküman bulamadığım ödevlerimi (çözümleriyle birlikte) sizlerle paylaşmak istedim.

GNU Genel Kamu Lisansı

GNU Genel Kamu Lisansı

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL): Piyasaya sürülen her yazılım, üretici şahıs ya da firmanın haklarını ve kullanıcının haklarını korumaya yönelik bir lisans anlaşması içerir.

 

Araçlar konusu bittikten sonra Photoshop menülerine geçeceğiz. Faydalı olması dileğiyle...

Gradient Tool (Renk Geçiş Aracı): Belirlenen iki renk arasında geçiş yaparak boyama yapar.

Paint Bucket Tool (Boya Kovası Aracı): Seçilen alanın istenen renge boyanmasını sağlar.

 

Blur Tool (Bulanıklık Aracı): Görseldeki istenen yerleri  yumuşatarak flu bir görünüm verir.  Örneğin portre resimlerindeki cilt bozuklukları bu araç yardımıyla iyileştirilebilir.

Sharpen Tool (Keskinleştirme Aracı): Blur’un tam tersi çalışır, pikselleri keskinleştirir.

Smudge Tool (Bulaştırma Aracı): Renkleri birbirine karıştırarak bozukluk gidermeyi sağlar.

 

Dodge Tool (Soldurma Aracı): Görseldeki gölgeleri veya karanlık bölgeleri aydınlatır ya da patlama yapan renkleri soldurur.

Burn Tool (Yakma Aracı): Görsel üzerindeki renkleri derece derece yakarak koyulaştırır. Dodge Tool’un tam tersi mantıkla çalışır.

Sponge Tool (Sünger Aracı):  2 modda çalışan bir araçtır. İsterseniz renklere doygunluk verir, isterseniz renklere matlık verirlir.

 

 

Pen Tool (Kalem Aracı): Profesyonel bir seçim aracıdır. Seçim yapılacak noktaları ve seçimin dönüş açılarını kendiniz belirleyerek vektörel bir seçim yapmaya yarar. Paths paneli ile birlikte kullanılır.

FreeForm Pen Tool (Serbest Form Kalem Aracı): Mouse kullanılarak yapılan serbest hareketler ile path/yol çizmek için kullanılır.

Add Anchor Point Tool (Path Noktası Ekleme Aracı): Bir path’in parça sayısını artırmak için yola yeni noktalar eklemek için kullanılır.

Delete Anchor Point Tool (Path Noktası Çıkarma Aracı): Bir path’in parça sayısını azaltmak için yol üzerindeki noktalar silinir.

Convert Point Tool (Nokta Dönüştürme Aracı): Vektör çizimin path yolu üzerindeki bir geçisin keskinliğini bu araçla yumuşatabilirsiniz.

 

Rectangular Tool  (Dörtgen Çizim Aracı): Vektör dikdörten veya kare çizmeye yarar.

Rounded  Rectangular Tool (Köşeleri Yumuşatılmış Dörtgen Çizim Aracı): Köşeri yumuşatılmış dikdörtgen veya kare çizmeye yarar.

Elipse Tool (Elips Çizme Aracı):  Elips veya daire çizmeye yarar.

Polygon Tool (Çokgen Çizme Aracı): Vektör çokgen (altıgen, beşgen vb) çizmeye yarar.

Line Tool (Çizgi Aracı): İstenilen kalınlıkta düz çizgi çizmeyi sağlar.

 

Custom Shape Tool (Hazır Şekil Aracı): Hazır şekiller listesinden isteneni çizmeyi sağlar.

 

Photoshop derslerimizden Photoshop Araçları bölümünü 3 makale yayınlayarak bitirmiş olduk. Sırada Photoshop CS5/CS6 menüler dersleri var. En kısa zamanda bu bölümün de derslerini hazırlayacağım. Umarım faydası olmuştur... 

 

'grafik ve animasyon notları', 'grafik animasyon ders notları', 'photoshop ders notları', 'photoshop cs5', 'cs6 notları', 'cs5 araçları', 'cs6 tools', 'ali osman grafik ders notları', 'select tools', 'ali osman gökcan grafik dersi', 'myo ders notları'

Powered by Ali Osman Gkcan 2014 - All Rights Reserved.