image desc

HOŞGELDİNİZ

image desc

Analitik Yöntem & Euler Metodu

Analitik Yöntem & Euler Metodu

Bu çalışmada adi diferansiyel denklemlerin çözümünde kullanılan analitik yöntem ile Euler

Photoshop CS6 Araçları-3

Photoshop CS6 Araçları-3

Photoshop araçları anlatımımızın son makalesine gelmiş olduk Serinin diğer yazılarına ulaşmak için siteye göz atabilirsiniz.

Photoshop CS6 Araçları-2

Photoshop CS6 Araçları-2

Uzun bir aradan sonra bir başka Photoshop araçları anlatımında birlikteyiz. Yoğunluk nedeniyle biraz geç kalmış olsam da bundan

Veri Madenciliği ve Veri Ambarı

Veri Madenciliği ve Veri Ambarı

Büyük miktardaki veriler içerisinden önemli olanlarını bulup çıkarmaya Veri Madenciliği denir. Veriler üzerinde çözümlemeler yapmak amacıyla

Photoshop CS6 Araçları-1

Photoshop CS6 Araçları-1

Merhaba. Bu yazıda sizlere Photoshop açalarından (tools) bahsetmek istedim. Photoshop araçları oldukça fazla olduğundan  

OR Kapısının YSA Uygulaması

OR Kapısının YSA Uygulaması

Herkese merhaba. Yapay sinir ağları (YSA) Serinin 4.makalesi olan bu çalışmada OR  probleminin hem örneksel işlemlerle

YSA ile 2 Bilinmeyenli Denklem

YSA ile 2 Bilinmeyenli Denklem

Daha önceki örneklerde yapay sinir ağlarında sinüsoidal fonksiyonOR, XOR, AND problemlerinin matlab kodları vardı. Bu çalışmada ise iki

İş planı nedir, nasıl hazırlanır?

İş planı nedir, nasıl hazırlanır?

Zaman zaman hepimiz kendi işimizi kurmak istemiş ve bu doğrultuda hayaller kurmuşuzdur. Tabii ki bir işi hayalden gerçek hale dönüştürmek için

YSA ile Hava Sıcaklığı Tahmini

YSA ile Hava Sıcaklığı Tahmini

Bu çalışmada Yapay Sinir Ağları (YSA) ile hava sıcaklığının tahmini yapılmıştır. İleri beslemeli yapay sinir ağları modeli kullanılmıştır.

Matlab Nedir? Ne işe yarar?

Matlab Nedir? Ne işe yarar?

Tüm bilgisayar kurtlarına merhaba J Matlab nedir, neler yapılabilir, nerelerde kullanılır, matlab nasıl bir programdır gibi soruların cevabını yazmaya çalıştım.

YSA ile XOR Uygulaması

YSA ile XOR Uygulaması

Tekrar merhaba herkese. Karşınıza çıkma ihtimali olan Matlab'da Yapay sinir ağı uygulamalarını paylaştığımı söylemiştim.

CCTV nedir?

CCTV nedir?

CCTV Nedir? : CCTV “Closed Circuit Television” baş harflerinden meydana gelmiştir. CCTV teriminin Türkçe karşılığı "Kapalı Devre TV İzleme Sistemi"dir. 

Harmonikler ve Nonlineer Elemanlar

Harmonikler ve Nonlineer Elemanlar

Harmonikler, genel olarak nonlineer elemanlar ile nonsinüzoidal kaynaklardan herhangi birisi veya bunların ikisinin sistemde bulunmasından

YSA ile AND Problemi

YSA ile AND Problemi

Yapay sinir ağları meraklılarına ya da benim gibi yapay sinir ağızedelere merhaba. Bu çalışmada AND probleminin hem örneksel işlemlerle hem de toplu işlemlerle yapılan Matlab uygulaması

Sinüsoidal Fonksiyonun YSA Uygulaması

Sinüsoidal Fonksiyonun YSA Uygulaması

Merhaba arkadaşlar. Yapay sinir ağları dersinde başıma bela olan ve bir türlü hakkında döküman bulamadığım ödevlerimi (çözümleriyle birlikte) sizlerle paylaşmak istedim.

GNU Genel Kamu Lisansı

GNU Genel Kamu Lisansı

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL): Piyasaya sürülen her yazılım, üretici şahıs ya da firmanın haklarını ve kullanıcının haklarını korumaya yönelik bir lisans anlaşması içerir.

 

sonra daha seri yazmaya çalışacağım. Bir önceki yazıda seçim araçlarından bahsetmiştik, şimdi devamını yazalım.

Crop Tool (Kırma Aracı): Görsel üzerindeki fazla kısımları kesip atmaya yarar.

Perspective Crop Tool (Perspektif Kırpma Aracı): Croop tool’da olduğu gibi kırpma yapar ve kırpma sonucuna perpektif etkisi verir.

Slice Tool (Dilimleme Aracı): Photoshop’ta yapılan web sayfası tasarımını parçalara ayırmaya yarar. Sitenin hızı açısından önemli bir işlemdir.

Slice Select Tool (Dilim Seçim aracı): Slice Tool ile bölünen görsel parçalarının seçerek düzenlenmesini sağlar.

 

Eyedropper Tool (Damlalık Aracı): Bu araç ile çalışma sayfamızdaki beğendiğimiz, kullanmayı istediğimiz rengi görsel üzerinden seçmeye yarar.

Color Sampler Tool (Renk Örnekleme Aracı): 4 ayrı renk üzerinde çalışma yapabilmeyi sağlar.

Ruler Tool (Cetvel Aracı): Görsel üzerinde iki nokta arasındaki mesafeyi ölçer.

Notes Tool (Not Aracı): Görsel üzerinde hatırlatıcı notlar bırakmayı sağlar.

Count Tool (Sayma Aracı): Görsel üzerindeki istenen yerlerde rakamlar kullanarak işaretleme yapar.

 

Spot Healing Brush Tool (Nokta Düzeltme Fırçası): Genellikle sivilce, yara, ben benzeri lekeleri temizlemek için kullanılan bir doku onarma aracıdır.

Healing Brush (Düzeltme Fırçası): Belirli bir alandaki dokuyu alır ve bozuk doku üzerine yumuşatarak yerleştirerek onarma yapar.

Patch Tool (Yama Aracı): Görsel üzerindeki bozuk olan dokunun yama yöntemiyle onarılmasını sağlar.

Red Eye Tool (Kırmızı Göz Aracı): Fotoğraflardaki kırmızı göz sorununun giderilmesini sağlar.

 

Brush Tool (Fırça Aracı): Bildiğimiz anlamda fırça kullanıyor gibi istenen alanın boyanmasını sağlar.

Pencil Tool (Kalem Aracı): Kalemle çizim yapar gibi çizim yapmaya yarar, kalem ucu 1 pikseldir.

Color Replacement Tool (Renk Değiştirme Aracı): Görselde yer alan bir nesnenin rengini paletten seçilen bir renk ile değiştirmeye yarar.

Mixer Brush (Karıştırma Aracı): Görsel üzerindeki renkleri karıştırmaya yarar.

 

Clone Stamp Tool (Klonlama Aracı): Belirlediğimiz bir alandaki dokunun istenen başka bir yere klonlanmasını sağlar. Rötuşlamada çok kullanılan bu araç görseldeki bozuk kısımların düzeltilmesinde oldukça başarılıdır.

Pattern Stamp Tool (Desen Damgası Aracı): Oluşturulan dokunun istenen alana hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

History Brush Tool (Geçmiş Fırçası Aracı): Görsele uygulanmış efekt, filtre veya herhangi bir işlemi geri geri almak için kullanılır. Opacity değerleri ayarlanarak etkileyici sonuçlar elde edilebilir.

Not: Window menüsünden History paneli açılarak istenilen noktayı seçerek yaptığımız işlemleri rahatlıkla geri alabiliriz.

Art History Brush Tool (Sanat Fırçası Aracı): Üzerinde çalıştığımız görseli görsel olmaktan çıkarıp suluboya ile boyanmış gibi artistik/sanatsal bir resim haline getirir.

 

Eraser Tool (Silgi Aracı): Görselde istenen yerleri silmeye yarar. Opacity/şeffaflık değeri ayarlanarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Background Eraser Tool (Arkaplan Silgi Aracı): Genellikle iki farklı rengi birbirinden ayırmak için kullanılan bu araç görselin karışık olan arka planını silmeye yarar.

 Magic Eraser Tool (Sihirli Silgi Aracı): Magic Wand aracındaki olduğu gibi çalışır, aynı renk piksellerine sahip bölgeleri hızlı bir şekilde silmeyi sağlar.

'grafik ve animasyon notları', 'grafik animasyon ders notları', 'photoshop ders notları', 'photoshop cs5', 'cs6 notları', 'cs5 araçları', 'cs6 tools', 'ali osman grafik ders notları', 'select tools', 'ali osman gökcan grafik dersi', 'myo ders notları'

Powered by Ali Osman Gkcan 2014 - All Rights Reserved.